Potřebujete poradit? +420 601 096 260; +420 603 419 775

01.10.2015

Jak vybírat ESD oblečení?

Pokud máte ve svém výrobním programu osazování desek plošných spojů nebo jinou manipulaci s elektronikou, pravděpodobně jste již slyšeli o ESD neboli antistatickém oblečení. ESD oděvy mají primárně oblékat pracovníky a chránit elektrostaticky citlivé součástky. Výběr není tak jednoduchý, jak se na první pohled může zdát. Pojďme si tedy říct základní pravidla, kterými se řídit.

Certifikované oděvy jako základ

Umělé materiály, jako 100% polyester, polypropylen a další, jsou schopny vlivem tření (např. pohybu rukou při osazování nebo během chůze) generovat statickou elektřinu a náboj udržovat na povrchu oblečení. Problematiku vzniku elektrostatického výboje jsme popisovali v minulém článku. Jestliže vznikne elektrostatické napětí mezi předmětem a osobou, nastane spontánní výboj, který sice trvá řádově jednotky nanosekund, ale vznikají při něm vysoké teploty. Pokud tento výboj vznikne na integrovaném obvodu (IO), dojde pravděpodobně k jeho poškození nebo zničení.

Image 1

Abyste měli jistotu, že k ESD výboji vlivem nevhodného oblečení nedojde, dbejte na to, aby vám výrobce poskytl (ideálně sám a dobrovolně) platný certifikát na normu ČSN EN 613140-5-1, kde jsou podmínky pro funkční ESD oděvy přesně vymezeny.

Certifikát by měl obsahovat:
 • Normu, ke které se váže, tedy ČSN EN 61340-5-1
 • Číslo zkušebního protokolu, na jehož základě je osvědčení/certifikát vystven
 • Seznam výrobků, pro které je osvědčení platné
 • Datum vystavení a datum platnosti
 • Kulaté razítko notifikované osoby – akreditované laboratoře

Permanentní ochrana proti ESD

Na trhu jsou v zásadě dva druhy ESD oblečení:

 1. Povrchová antistatická úprava
 2. Oděvy s obsahem uhlíkových nebo kovových vláken – permanentní antistatické vlastnosti

Cenou vás nalákají na typ oblečení s povrchovou úpravou a stálosti antistatických vlastností na určitý počet pracích cyklů. Pro Vás to ale bude znamenat častější obměnu ESD oblečení a tedy více práce a v konečném důsledku i více peněz.

Zvolte ESD oděvy, jejichž antistatické vlastnosti jsou zajištěny díky obsahu vodivých vláken nejčastěji uhlíkových, ocelových nebo postříbřených. Vlastnosti těchto ESD oděvů zůstávají i po desítkách pracích cyklů. Tyto ESD oděvy poznáte je snadno podle černých nebo šedých proužků (trika, mikiny), které jsou nejčastěji od sebe vzdáleny zhruba 10mm nebo méně. Můžete se setkat také s černou nebo šedou mřížkou o velikosti 10x10 mm nebo 5x5 mm (pláště, kalhoty a blůzy).

Image 2

Komfort pracovníků je klíčem k oboustranné spokojenosti

Nákupčí ESD oblečení si musí uvědomit, že obléká lidi, své kolegy, kteří v ESD oděvech budou trávit zhruba 8 hodin denně a potřebují se v nich cítit komfortně. Dbejte proto na to, z jakého materiálu jsou ESD oděvy zhotoveny. Oděvy by měly být vzdušné a střihy by měly být pohodlné.

Čeho se vyvarovat?
 • Polyester v tričkách, polokošilích a tílkách - lide se budou více potit
 • Polyesteru a jiných umělých vláken více jak 50 % - většina lidí má raději přírodní materiály (bavlna, celulóza), které mají zároveň mnohem lepší "antistatické" vlastnosti
 • Tvrdých a na omak nepříjemných látek
 • Kalhotám s gramáží nad 220 g/m
 • Tričkám s gramáží nad 180 g/m – na léto je potřeba lehké a prodyšné oblečení a gramáž nad 180 g je pro teplé oblečení
 • Mikinám pod 260 g/m – mikina má zahřát proto volte teplejší materiály
Co je vhodná volba?
 • 100 % bavlněná trika (samozřejmě s obsahem antistatického vlákna cca 2 %)
 • Látky pro kalhoty a blůzy s obsahem polyesteru max 50 %, zbytek bavlna, viskóza nebo celulóza

Firemní barvy, loga a jmenovky

Firemní identitu aplikujte i na firemním ESD oblečení. Zvolte takového výrobce ESD oděvů, který nabízí alespoň odstínově podobnou barvu vaší korporátní identitě. Jednotné a správně zvolené oblečení tak udělá dojem na vaše zákazníky a v propagačních prostředcích bude lehce doplňovat sladěnost celé corporate identity.

Naše tipy:
 • Barevně odlište jednotlivé výrobní úseky
 • Barevně odlišovat můžete i podle našitých barevně odlišovacích proužku (např. horní okraj náprsní kapsy)
 • Pro vedoucí pracovníky zvolte jiné oblečení, např. polokošile nebo jinou barvu
 • Nechte si na ESD oblečení vyšít firemní logo, můžete využít i sítotisku, ale ten se může seprat
 • Pokud vám údržbu ESD oděvů zajišťuje prádelna, mějte oděvy označené podle jmen, nebo podle čipů.

Padnou oděvy opravdu všem pracovníkům?

Hodně výrobců nabízí pouze základní velikostní sadu od S do 3XL. Vy však potřebujete obléci i nekonfekční postavy XXS nebo i 5XL. Co s tím? Dokáže toto váš dodavatel zajistit? Nenastanou tak zbytečné problémy? Chtějte po dodavateli i možnost výroby ESD oděvů na míru. Může se vám to hodit.

Cena až na prvním místě

Na trhu se vyskytuje mnoho různých výrobců a dodavatelů s různými cenami. Obecně platí, že nejlevnější ESD oblečení je vyráběno v Asii. Nabízí ho většinou překupníci a je zde problém s certifikací, termíny dodání a opakovatelností identické dodávky. Ačkoli je cena často rozhodujícím faktorem, mějte na paměti i navazující služby jako reklamace, řešení na míru, komplexnost, šíře sortimentu, individuální řešení, dodávky malých objemů a rychlá a efektivní komunikace.

Doufáme, že nyní už máte zase o trochu jasněji, jak správně vybírat antistatické ESD oblečení.

Tým CleverTex.

Související články
Dvacet stránek našeho nového katalogu ESD oděvů vám pomůže zorientovat se v nejšírší nabídce na Českém trhu.
08.10.2014
Antistatické ESD oděvy jsou často používaným doplňkem výbavy vyhrazených pracovišť EPA v elektronickém průmyslu. Proč ale ESD? Co to je a jak vzniká? V tomto článku se však zaměříme na tu základní podstatu vzniku ESD výboje.
14.08.2015
Web CleverTex® prošel za poslední měsíce výraznou inovací. Cílem bylo zpříjemnit poptávání zboží a orientaci na webu. Prostředí je nyní příjemnější a k dispozici je celá řada nových funkcí.
10.08.2015
Související produkty
Proč zvolit nás?
CLEVERTEX vývoj
Nezůstáváme pozadu a pracujeme na nových výzkumných projektech. Díky vysokému know-how vytváříme výjimečné textilní materiály.
CLEVERTEX kvalita
Funkční textilní materiály vyžadují kvalitní zpracování. K tomu nám slouží ověřené výrobní procesy, certifikace a praktické zkoušky.
CLEVERTEX řešení
Vyjít vstříc novým požadavkům je důležitou součástí naší práce. Jsme partnerem pro netradiční a zajímavá textilní řešení.