Potřebujete poradit? +420 601 096 260; +420 603 419 775

18.08.2015

VÚB a.s. a TUL úspěšně finišují v projektu TERMOTEX

Účelem námi prováděného výzkumného projektu je výzkum a vývoj nové generace termoizolačních a termoregulačních smart plošných textilií, jejichž konečné užití zkvalitní ochranu člověka nejen v nepříznivých klimatických, ale i pracovních podmínkách.

Dne 1. ledna 2012 byl odstartován ve společnosti VÚB a.s. Ústí nad Orlicí a TUL Liberec nový výzkumný projekt TERMOTEX, v rámci vyhlášeného a spolufinancovaného programu TAČR – ALFA - 2. výzva, a to TA – Podpora aplikovaného výzkumu a experimentálního vývoje.

Záměrem tohoto projektu je výzkum a vývoj nové generace vysoce funkčních termoregulačních a termoizolačních plošných smart textilií na bázi nových typů chemických vláken pro významné zlepšení fyziologického komfortu.

Firma VÚB a.s. má dlouhodobou tradici v oblasti výzkumu a vývoje a řešením tohoto projektu navazuje na své dlouholeté a rozsáhlé zkušenosti s řešením projektů zaměření textilně-technologického i konstrukčně strojírenského. Pro zabezpečení aplikace a realizace výsledků byla u většiny projektů navázána v průběhu řešení kooperace a spolupráce s textilními podniky při textilně aplikačním výzkumu.

Dalším účastníkem řešitelského týmu je Technická univerzita v Liberci, která je základem výzkumu a vývoje v Libereckém kraji a Fakulta textilní jako jediná v České republice má zcela výjimečné postavení nejen v ČR, ale v celé EU. Fakulta poskytuje vysokoškolské vzdělání napříč celým textilním a oděvním oborem. Objevy jako např. technologie výroby nanovlákenných plošných útvarů ji řadí k prestižním vysokoškolským ústavům ve světě.

Účelem námi prováděného výzkumného projektu je výzkum a vývoj nové generace termoizolačních a termoregulačních smart plošných textilií, jejichž konečné užití zkvalitní ochranu člověka nejen v nepříznivých klimatických, ale i pracovních podmínkách a zlepší fyziologický komfort oděvů, a to jak pro ozbrojené složky, tak i pro celou další řadu uživatelů.

Tyto výrobky obohatí trh o produkty s novými vysoce užitnými vlastnostmi a s vysokou přidanou hodnotou, přispívající ke zkvalitnění ochrany člověka a zvýšení fyziologického komfortu.

Konečné užití směřuje především do sortimentu:
  • spodního prádla
  • speciálního svrchního ošacení
  • podšívek do svrchních oděvů

Specifické uplatnění se předpokládá v sortimentu textilních a oděvních výrobků určených jako součást výstroje příslušníků armády nebo jiných ozbrojených složek ČR. Zde proběhlo úspěšné testování u příslušníků Armády ČR, a to u účastníků extrémního závodu WINTER SURVIVAL 2015, konaného v lednu 2015 v Jeseníkách. Součástí tohoto závodu byl i běh na lyžích na 70 km a bivakování na sněhu. Další oděvy byly i úspěšně testovány na vojenské misi v Afganistánu.

Spodní prádlo s termoizolačními vlastnostmi bylo testováno potápěčským oddílem Policie ČR, další testování proběhlo i u příslušníků dvou speciálních pořádkových jednotek.

Dále ve dvou domovech důchodců proběhlo ověřování užitných tepelných vlastností, také s pozitivní odezvou.

Obecně lze konstatovat, že u testovaných oděvů byly uživateli hodnoceny značně lepší fyziologické vlastnosti (ale i údržba) oproti klasickým materiálům.

Široké uplatnění předpokládáme i při využívání volného času dalších cílových skupin uživatelů jako jsou rybáři, myslivci atd., ale především u turistů, kde bychom chtěli přispět ke zvýšení fyziologického komfortu jejich oblečení, a za tím účelem bychom chtěli z jejich strany pomoci specifikovat jejich hlavní požadavky.

Výzkumný projekt TERMOTEX bude ukončen 31. prosince 2015. Předpokládáme, že výstupy z něj najdou široké uplatnění na trhu, ale že především pomohou rozšířit produktové portfolio tuzemských malých a středních podniků, a tím zvýšit jejich konkurenceschopnost.

Ing. Ivan Keprta
projektový manažer
VÚB a.s.

Proč zvolit nás?
CLEVERTEX vývoj
Nezůstáváme pozadu a pracujeme na nových výzkumných projektech. Díky vysokému know-how vytváříme výjimečné textilní materiály.
CLEVERTEX kvalita
Funkční textilní materiály vyžadují kvalitní zpracování. K tomu nám slouží ověřené výrobní procesy, certifikace a praktické zkoušky.
CLEVERTEX řešení
Vyjít vstříc novým požadavkům je důležitou součástí naší práce. Jsme partnerem pro netradiční a zajímavá textilní řešení.