Potřebujete poradit? +420 601 096 260; +420 603 419 775

30.11.2015

TFA - "Toughest Firefighter Alive"

Volně přeloženo: „Nejtvrdší hasič přežívá“. Podívejte se s námi, kde to všechno začalo a jaký vývoj urazila soutěž TFA. Do jakých kategorií je soutěž rozdělena, jaké jsou tratě a kdo je v české reprezentaci?

Z původního záměru simulovat běžné hasičské činnosti s odborným monitorováním zúčastněných při zkoušení nového dýchacího přístroje s přetlakovou automatikou, se stala soutěž, kdy závodník v kompletním převlečníku, dýchacím aparátem a těžkých botách tahal hadice, běhal po schodech, mlátil kladivem a tahal figurínu.

Ze soutěže se díky její popularitě stala národní kola až se nakonec přenesla i za oceán do Austrálie i Evropy, kde začalo vznikat více modifikací původní soutěže. Zrodil se tzv. TFA čtyřboj, sestavený ze čtyř disciplín: I. roztažení a smotání hadic, II. kladivo, figurína nebo jiná zátěž + překonání 3 m vysoké bariéry, III. vynášení a vytahování zátěže a IV. závěrečná disciplína – výběh do podlaží.


Čeští hasiči měli tu čest setkat se s TFA soutěží v roce 1994 / 1996 na Světových hrách.

TFA CZ

Soutěže TFA v České republice jsou předepisovány souborem: „Pravidla soutěže v TFA disciplínách“, vydávaným GŘ HZS ČR, kde jsou shrnuty organizační pokyny a zásady, technické podmínky a další ustanovení.

Soutěž je rozdělena na soutěž jednotlivců a družstev. Vyhodnocení se provádí v kategoriích: A - do 34 let, B - 35 až 44 let, C - 45 a více let - muži, ženy či družstvo.

Trať je rozdělena do 4 úseků:

 1. úsek – Běh s požárními hadicemi
 2. úsek – disciplína „Hammer box“, disciplína „Tunel“, disciplína „Figurína“, disciplína „Bariéra“
 3. úsek – disciplína „Žebříky“, disciplína „Monitor“
 4. úsek – disciplína „Výběh po schodišti“


Očima soutěžících:

Po startu soutěžící běží k připravené požární stříkačce, na ni napojí dvě hadicová vedení, která následně uchopí za proudnice a rozvine je. Spoje se mu nesmí rozpojit. Pak smotá dvě hadice, které odnese do boxu. Žádná část hadice nesmí z boxu vyčnívat. V druhé části soutěžící doběhne k hammer boxu a palicí provede 80 úderů, tunelem pronese 20 kg závaží tam a zpět, transportuje 80 kg figurínu a na závěr překoná bariéru. Dále musí opřít o lešení čtyři nastavovací žebříky, na které následně vystoupá a nahoře vytáhne 20 kg závaží. Cestou do cíle ještě napojí proudnici na monitor.

Poslední disciplínou tohoto fyzicky velmi náročného závodu je výstup do šestnáctého patra výškové budovy, který je doslova ve smyslu „Nejtvrdší hasič přežije.“

Reprezentační družstvo HZS ČR:

Vedoucí reprezentace:
nprap. Ing. Zdeněk Koutník               HZS hl. m. Prahy

Trenér:
ppor. Bc. Miroslav Šín                      HZS Moravskoslezského kraje

Závodníci:

 • nstržm. Ing. Lukáš Novák - HZS hl. m. Prahy (ambasador značky CleverTex)
 • nstržm. Jaroslav Poukar - HZS Jihočeského kraje
 • pprap. David Kubiš - HZS Jihočeského kraje
 • nstržm. Petr Benda - HZS Jihočeského kraje
 • nstržm. Lukáš Houdek - HZS Jihočeského kraje
 • pprap. Martin Hruška - HZS Zlínského kraje
 • nstržm. Bc. Jan Haderka - HZS Zlínského kraje
 • nprap. Martin Frýdl - HZS Zlínského kraje
 • nstržm. Michal Přecechtěl - HZS Olomouckého kraje
 • nstržm. Martin Plšek - HZS Olomouckého kraje
 • nprap. Pavel Kubín - HZS Královéhradeckého kraje
 • nstržm. Ondřej Rosenkranz - HZS Královéhradeckého kraje
 • nstržm. Roman Viej - HZS Moravskoslezského kraje
 • pprap. Jan Semerádt - HZS Libereckého kraje
 • nstržm. Petr Vyhnálek - HZS Kraje Vysočina
 • nstržm. Radek Kladiva - HZS Středočeského kraje
 • nstržm. Stanislav Kalvoda - HZS Jihomoravského kraje

5. 10. 2015 (Nicole Zaoralová) - Ve čtvrtek 1. října 2015 proběhlo slavnostní ocenění nejlepších sportovců ministerstva vnitra. Mezi ně patřili také profesionální hasiči, kteří již řadu let úspěšně reprezentují Českou republiku v disciplínách TFA (zkratka TFA znamená Toughest Firefighter Alive, tedy nejtvrdší hasič přežije). 

Ti na letošním mistrovství světa, které se konalo v německém Hannoveru, ovládli stupně vítězů a stali se mistry světa. V konkurenci třiceti týmů vybojovali naši borci 13 medailí, z toho 4 zlaté, 5 stříbrných a 4 bronzové.  To, že naše reprezentace nemá ve světě konkurenci, dokládá i to, že je osminásobným mistrem Evropy.

V kategorii jednotlivců patřilo ocenění ze strany ministra vnitra „nejtvrdšímu hasiči“ nstržm. Lukášovi Novákovi z HZS hl. m. Prahy. Ten se letos stal absolutním vítězem mistrovství světa v TFA, tedy mistrem napříč všemi věkovými kategoriemi. Nutno dodat že je již několikanásobným mistrem Evropy v této soutěži.

Celý tým společně s Lukášem Novákem si ocenění převzal z rukou generálního ředitele HZS ČR brig. gen. Drahoslava Ryby a náměstka ministra vnitra pro řízení sekce ekonomiky, strategií a evropský fondů Mgr. Jiřího Zmatlíka.

Drahoslav Ryba ocenil skvělé sportovní výkony a mezinárodní úspěch všech oceněných a dodal: „Rád bych vám popřál, aby se vám stále dařilo být na světové špičce, aby vás vaše úspěchy hnaly k vyšším metám a hlavně, aby byly příkladem pro další hasiče, protože vaše úspěchy jsou bezpochyby největším vzorem pro všechny, kteří se kromě své práce budou chtít věnovat i tak krásnému koníčku, jako je sport. „

Zdroje:
www.tfa-czech.cz
www.hzscr.cz (kpt. Mgr. Nicole Zaoralová, tisková mluvčí)

Proč zvolit nás?
CLEVERTEX vývoj
Nezůstáváme pozadu a pracujeme na nových výzkumných projektech. Díky vysokému know-how vytváříme výjimečné textilní materiály.
CLEVERTEX kvalita
Funkční textilní materiály vyžadují kvalitní zpracování. K tomu nám slouží ověřené výrobní procesy, certifikace a praktické zkoušky.
CLEVERTEX řešení
Vyjít vstříc novým požadavkům je důležitou součástí naší práce. Jsme partnerem pro netradiční a zajímavá textilní řešení.