Potřebujete poradit? +420 601 096 260; +420 603 419 775

20.05.2015

Orlická věž oslavila čtvrtstoletí

Dne 15. května 2015, krátce po deváté hodině odstartoval v areálu hasičské stanice v Ústí nad Orlicí již 25. ročník celostátní soutěže nazvaný Orlická věž. Profesionální hasiči z celé České republiky soutěžili v jedné z disciplín požárního sportu, a to ve výstupu do čtvrtého patra cvičné věže pomocí hákového žebříku. 25. ročník Orlické věže – to už je pořádný kus historie.

25. ročník Orlické věže – to už je pořádný kus historie. Největší zásluhu na rozvoji hlavně požárního sportu v začátcích měl Zdeněk Barvínek, později Jindřich Matějíček, Ladislav Hájek a Pavel Zámečník, kteří se neztráceli mezi nejlepšími požárními sportovci v České republice. Právě zásluhou Zdeňka Barvínka se před 25 lety uskutečnil první ročník soutěže ve výstupu do 4. podlaží cvičné věže. Tato velice prestižní soutěž pokračuje až do dnešní doby a je zařazena do „České ligy“. Každoročně se soutěže účastní kolem 130 nejlepších závodníků z celé České republiky a Slovenska.

Dnes se závodu účastnilo celkem 88 závodníků z celé České republiky. Příslušníci v okrese Ústí nad Orlicí opravdu žijí sportem. Hasiči tady podávají skvělé výkony v požárním sportu, v nejtěžších hasičských disciplínách TFA, ve futsalu, orientačním běhu a právě i ve výstupu na cvičnou věž.

Den byl jasný a s dobrými teplotami pro závodníky. Mezi závodníky panovala skvělá nálada. Tato soutěž je specifická tím, že soutěžící mají čtyři pokusy vyběhnout do 4. podlaží cvičné věže.

Rekord ve výstupu na tuto věž drží od roku 2013 Jakub Pěkný z HZS Ústeckého kraje, který vystoupal v roce 2013 na věž s časem 13,68 s.

Dřívějšími rekordmany byli například Josef Pěnča z HZS ÚO Strakonice, čas 14,18s. Dalšími borci, kteří vystoupali na věž pod čas 14.10 s byli: Rudolf Adamička (HZS Půchov, Slovensko), Radek Vyvial (HZS ÚO Kolín), Jan Neubert (HZS ÚO Jílové) a Karel Ryl (HZS ÚO Ostrava).

por. Bc. Vendula Horáková
tisková mluvčí
HZS Pardubického kraje

Proběhla i soutěž CleverTex

Jak už bývá naší tradicí, byli jsme na místě se soutěžní otázkou, na kterou mohli odpověďět hasiči i široká veřejnost. Stačilo jen vědět správnou odpověď na otázku: "Z jaké země byly přivezeny první poznatky o Požárním sportu do ČR?" a vítězem nehořlavého trika  byl vylosován Jan Klouček z HZS Hradec Králové. Tímto gratulujeme a přejeme spokojené nošení.

Image 14

Proč zvolit nás?
CLEVERTEX vývoj
Nezůstáváme pozadu a pracujeme na nových výzkumných projektech. Díky vysokému know-how vytváříme výjimečné textilní materiály.
CLEVERTEX kvalita
Funkční textilní materiály vyžadují kvalitní zpracování. K tomu nám slouží ověřené výrobní procesy, certifikace a praktické zkoušky.
CLEVERTEX řešení
Vyjít vstříc novým požadavkům je důležitou součástí naší práce. Jsme partnerem pro netradiční a zajímavá textilní řešení.