Potřebujete poradit? +420 601 096 260; +420 603 419 775

12.10.2015

Lukáš Novák o TFA: nejvíc mě baví hadice

Letošní závodní sezóna TFA je u konce a my vám přinášíme rozhovor s našim ambasadorem Lukášem Novákem, světovým mistrem v tomto hasičském sportu.

Lukáši, klobouk dolů před tvými úspěchy nejen v letošním roce. Neustále předvádíš světové výkony a často vyhráváš s rozdílem několika tříd. Jak si to vysvětluješ?

Samozřejmě je za tím schováno několik let tréninku a ty svaly si to prostě už pamatují. Další věc je také to, že nezávodím 1. rok a přesně vím, co mám dělat a snažím se hlavně nedělat velké chyby. V každém závodě se ze sebe snažím vymáčknout maximum a nezáleží na tom, jestli je to závod českého poháru nebo mistrovství světa.

Image 0
Backstage z focení pro CleverTex, foto: CleverTex, McLavin Photography

Mistrovství ČR se zlatou trofejí bylo výbornou ukázkou tvé formy. Jak se ti závodilo v prostředí industriální Ostravy?

Nejdřív musím říct, že Ostrava je mému srdci blízko, protože jsem tady strávil 5 nezapomenutelných let na vysoké škole. Industriální prostředí k TFA přesně pasuje, protože dříve tady potili krev dělníci při výrobě oceli a teď jsme to my při závodě. To prostředí i důležitost závodu mi pomáhá ze sebe dostat maximum. Všechno bylo super. Počasí, fanoušci, kulisa a hlavně forma... Byl to den D!

Image 5
Industriální prostředí letošního MČR v Ostravě, foto: Požáry.cz

Kolik hodin denně věnuješ tréninku? Trénuješ sám nebo máš trenéra, který ti pomáhá zvyšovat výkon?

Trénuji zhruba 2h denně. Občas si to rozfázuju do dvou etap - někdy trénuju dopoledne a pak odpoledne znovu. To se ale nestává zas tak často :). Většinu času trénuji sám a podle toho, jak se ráno vzbudím a jak se cítím, tak si dávkuji trénink. V Ústí na stanici mi občas radil Venda Matouš, než odešel do důchodu.

A co speciální jídelníček? Většina sportovců se k tomu dřív nebo později dopracuje.

Já nejsem výjimkou a pokládám to za další část přípravy, protože jedna věc je trénink a další věc je palivo. Do závodního auta se také čepuje vysokooktanový benzin. Mám nějaké zásady, které se snažím dodržovat. Maso moc nejím, vyhýbám se pečivu a dost často mám k snídani grep + vločky nebo jáhly. Ale nejvíc hřeším na buchty a zmrzlinu :D.

Co tě motivuje udržovat si stále vrcholovou formu?

Ta motivace vždycky míří k tomu příštímu závodu. Někdy se mně taky nechce trénovat, ale na druhou stranu vím, že v závodu se to všechno odrazí, tak pak radši jdu:)

Image 2
Zlato z polského TFA v roce 2014, Toruň, foto: Požáry.cz

Který úsek je tvůj nejméně a nejvíce oblíbený? 

Nejvíc mě baví hadice - jejich roztahování a balení. Člověk tam musí prokázat dynamiku a sílu na roztažení, ale pak i šikovnost při balení hadic. Nejmíň oblíbený je hned úsek po hadicích, kde se tahá 80 kg figurína. Člověk je už unavený z předešlých disciplín, bolí ho ruce a figurína dá vážně dost zabrat.

Musím uznat, že na balení hadic získáváš opravdu velký náskok. A co schody? Chodíš si v rámci tréninku vyběhnout nějakou výškovou budovu v Praze?

V Praze těch vysokých baráků je hodně, ale ani jsem nezkoušel tam někde trénovat. Já radši trénuji venku, třeba chodím běhat do Kunratického lesa. Nebo jsem se byl proběhnout na Letenských schodech, ale je tam spousta turistů.

Image 1
Balení hadic Lukášovi vyhovuje, foto: Požáry.cz

Jak se ti líbil závod ve výběhu na Harachov? Na svém facebooku jsi uvedl, že to bylo nejtěžších 400 m v životě. Chystáš se na nějaký podobný závod?

Red bull 400 bylo zase něco jiného a mohl jsem se tam poměřit s profi běžci. Atmosféra závodu byla vynikající, ale v cíli člověk ani nevěděl, jestli ty nohy někde nenechal cestou. Chtěl jsem běžet na Žižkovskou věž, ale závod byl zrušen.

Na svém závodním obleku máš vyšitá jména svých nejbližších včetně synovce a neteře. Nepřibude tam brzo nějaké další dětské jméno?

Tak tuhle otázku slýchám vážně dost často - nejen z řad novinářů, ale taky rodiny. Zatím to není v plánu, ale je to všechno budoucnost, možná za pár let.

Pravidla TFA se neustále vyvíjí. Víš konkrétně o něčem, co by si zasloužilo změnu nebo úpravu v pravidlech?

V tuhle chvíli jsou TFA pravidla totožná jako ve světě, což byl vlastně cíl při jejich tvorbě. Myslím, že časem ještě přibude v pravidlech jedna velká záložka s názvem combat challenge, který je obdobou TFA. Rozdíl je v tom, že soutěž je hodně rychlá a krátká kolem 1,5 min.

Image 6

Tvoje závodní forma je určitě velkou výhodou i při běžném zásahu. Jakou pozici nyní v Praze zastáváš?

Fyzička se dá využívat i při zásahu a to se fakt hodí, při posledním požáru měl ten barák asi 14 pater. Tak to byl taky dobrý trénink. Jsem na obdobné pozici jako v Ústí - hasič jen s tou výjimkou, že občas jsem i strojník.

Letos jsme klukům z HZS Ústí nad Orlicí v rámci příprav TFA Andrlova Chlumu předávali bannery, kde je tvá fotka a pobavila nás jejich reakce doplněná smíchem a vtípky: „No jóó, Pražák…. Toho tu dávat nebudem!“ (smích). Jak zpětně hodnotíš svůj přesun z Ústí nad Orlicí do Prahy?

Byla to velká změna. Člověk musí najednou udělat čáru za vším, co si během 30 let vybudoval, ať už jde o práci, bydlení nebo kamarády a rodinu. Jsem patriot, v Ústí jsem bydlel jen 400 m od stanice, v Praze dojíždím několik kilometrů. Výjezdy, na které tady jezdíme, se taky trochu liší a je jich víc.

Image 3
Lukáš Novák a Mercedes z Ústí nad Orlicí, foto: CleverTex, McLavin Photography

Život je změna, která často udržuje naší motivaci. Přejeme ti, Lukáši, i další úspěšnou sezónu ať už ve sportovním, profesním nebo soukromém životě a budeme se těšit na tvůj závěr sezóny. Chceš ještě něco vzkázat?

Chtěl bych hlavně poděkovat svoji snoubence Zuzce a celé rodině, protože dobré zázemí je základní kámen. A potom partnerům, kteří mě podporují. Mezi ně patří i CleverTex a v neposlední řadě komukoliv, kdo přijde na závody zafandit. Díky.

Image 4
Lukáš Novák, mistr ČR TFA 2015, Ostrava, foto: facebook

Proč zvolit nás?
CLEVERTEX vývoj
Nezůstáváme pozadu a pracujeme na nových výzkumných projektech. Díky vysokému know-how vytváříme výjimečné textilní materiály.
CLEVERTEX kvalita
Funkční textilní materiály vyžadují kvalitní zpracování. K tomu nám slouží ověřené výrobní procesy, certifikace a praktické zkoušky.
CLEVERTEX řešení
Vyjít vstříc novým požadavkům je důležitou součástí naší práce. Jsme partnerem pro netradiční a zajímavá textilní řešení.